Blog

190967381_1703314306518706_2587380468638209294_n

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem bardzo często zdarza nam się współpracować z innymi firmami, tym razem trafiliśmy na równie zgraną ekipę co nasza. Celem naszego spotkania był nowo wybudowany dom w okolicach Lublina i konieczność osuszenia wilgoci technologicznej. Dlaczego?

Pamiętajcie!  Zawsze możecie Państwo zadzwonić do nas +48 797 344 339

Niekontrolowane wycieki wody zawsze powodują duże zaniepokojenie u właścicieli budynków, tworząc w ich głowach wizję skuwania dużej powierzchni ścian czy podłogi oraz remontu. Jednak w dzisiejszych czasach to już przeszłość, ponieważ nowoczesne metody wykrywania przecieków zdecydowanie przyśpieszają odnajdywanie przecieku w rurach oraz zmniejszają powierzchnię konieczną do usunięcia, aby dostać się do usterki.


Wykrywanie przecieku w podłodze, czy ścianach najczęściej ma swój początek w sytuacji, gdy zauważamy niekontrolowany ubytek wody na wodomierzu, mokrą plamę na ścianie, a nawet już pojawiająca się w tym miejscu pleń. Objawy te są równoznaczne z uszkodzeniem instalacji wodnej, a co za tym idzie wycieku wody, prowadzące do niszczenia struktury budynku. Doświadczony fachowiec zawsze w pierwszej kolejności wykona próbę szczelności.

 Polega ona na wprowadzeniu powietrza lub wody pod odpowiednio dostosowanym i kontrolowanym ciśnieniem oraz zmierzeniu go przy ujściu instalacji. Podczas tej próby instalację dzieli się na poziomy: instalacji ciepłej wody użytkowej, zimnej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania i kanalizacji.  Umożliwia to wykrycie elementu instalacji wodnej, w której doszło do wycieku oraz przyśpieszenie procesu poszukiwania wycieku wody. W kolejnym etapie po zlokalizowaniu elementu instalacji, w której doszło do wycieku, fachowiec wybierze metodę adekwatną do danej instalacji. Obecnie, aby wykryć wyciek w ścianie wykorzystuje się:

  • kamerę termowizyjną,
  • geofon,
  • badanie wilgotności ściany czy podłogi.

Każda przedstawiona metoda ma swoje wady oraz zalety, jednak najważniejszą jej cechą jest konieczność wykonywania bananie przez doświadczone osoby oraz na profesjonalnym sprzęcie, dzięki czemu unikniemy pomyłek i skuwania niepotrzebnych elementów, aby dostać się do uszkodzonych rur.

Kamera termowizyjna wykorzystywana jest przede wszystkim w ubytkach instalacji wody ciepłej, przez swoją niesamowitą czułość na ciepłe przedmiot. Za jej pomocą fachowiec bezproblemowo znajduje jasne, czyli ciepłe miejsce w ścianie, gdzie znajduje się przeciek.

Geofon działa na zasadzie głośnika zwiększającego dźwięku wydobywającej się wody. Czułość tej metody wykrywana przecieków jest zależna od szybkości i wielkości wycieku, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na wydawany przez wypływającą wodę dźwięk. Metoda ta jest często wykorzystywana z powodu niezależności od temperatury, w przeciwieństwie do kamery termowizyjnej.

Badanie wilgotności ściany jest najpowszechniejszą metodą wykrywania przecieku z powodu swojej uniwersalności. Jest ono również wykorzystywane przy osuszaniu pomieszczeń niezbędnym po usunięciu wycieku.

Podczas podejrzewania wycieku ze ściany należy przede wszystkim postawić na sprawdzonych fachowców, posiadających doświadczenie w tej dziedzinie. Osoby te dzięki swojej długoletniej pracy w zawodzie, bezproblemowo wykryją wyciek oraz zastosują najlepsze metody osuszania pomieszczenia po usunięciu usterki.